Enjeksiyon (İğne) Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Enjeksiyon (İğne) Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Enjeksiyon (İğne) Nedir?

Enjeksiyon vücutta damar, doku, kanal ve de boşluk içine enjektör vasıtasıyla sıvı ve/veya ilaç verme işlemidir. Sindirim sistemi yolu haricinde, parenteral (damar yolu, kas içi) şekilde uygulama yapılır.

Evde Enjeksiyon Türleri Nelerdir?

Deri Altı (Subkutan / SC) Enjeksiyon: Deri altına iğne yapmak için en uygun olan yerler, üst kolun dış yüzeyi ve/veya bacağın üst – dış kısmıdır. Bunlara ilave olarak memenin üstünden veya ka­rın derisinden de iğne yapılabilir. İnsülin, heparin gibi ilaçlar bu yolla zerk edilir. Zira ilacın emilimi yavaş olur. İğneler verilen ilaca göre değişik tiptedirler. Örneğin insülin hastası için insülin enjektörü, heparin için tüberkülin enjektörü kullanılır. Hastaya 1 ml.’den daha fazla ilaç ve/ya sıvı verilemez.

Enjeksiyon sahası değiştirilerek yapılmalıdır. Zira aynı bölgeye sık yapılan enjeksiyonlar doku hasarına ve emilmede gecikmeye neden olur. Bu nedenle sahalar 7 eşit parçaya bölünür ve her enjeksiyon bir bölgeye kullanılır. Subkutan enjeksiyon sonrası enjeksiyon bölgesine yapılan basıncın, kanın geriye doğru kaçısını önlediği ve ekimoz gelişimini azalttığı bu nedenle basınç uygulanması önerilirken, masaj yapılması (pamuk bastırırken dairesel hareketler uygulama, ovalama) kesinlikle önerilmemektedir.

kas-içi-enjeksiyon-nasıl-yapılır

Adele (İntramüsküler/ İM Kas) İçine Enjeksiyon: Kas tabakası kan damarları açısından zengin durumda olduğundan ötürü, emilim ve yayılım deri altı enjeksiyonuna nazaran daha hızlıdır. Kas içine enjeksiyonda en çok tercih edilen bölge kalçadır. Buna ilave olarak baldırlardan, uyluktan veya omuz (deltoid) kaslarından da iğne yapılabilir. Hastanın ağız yoluyla ilaç alamadığı zamanlarda ve ilacın çabuk tesir etmesi gerektiği anlarda uygulanır. Mide ve bağırsak sindirim sıvıları, ilacın etken maddelerine zarar vereceği zamanlarda da yine kas içine enjeksiyon yapılır.

Damar İçine (İntravenöz / İV) Enjeksiyon: Damar içi iğnenin amacı, enjekte edilen ilacın damar yolu ile direkt dolaşım sistemine ulaştırmaktır. Vücutta en uygun yerler, bilek içleri ve kollarda dirseklerin ön yüzündeki toplardamarlardır. Dakikadaki damla sayısının gözlemlenmesi gerekmektedir.

Cilt Altı (İntradermal / İD) Enjeksiyon: Yapılacak olan ilaçlar derinin dermis tabakasına uygulanır. Kolların üst ve iç kısımlarına yapılır.

Enjeksiyon uygulamasıyla ilgili sorularınız varsa aşağıdaki yorum kısmından bize sorabilir, veya 0-531 387 90 12 numaralı whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Neslihan administrator

    Bir cevap yazın